Opóźnione z racji pandemii otwarcie Parku Rozrywki Julinek (6-7.06.2020) przeszło do historii jako wydarzenie, na które zdecydowanie warto było czekać.
Może nie każdy wie, ale Julinek, to największa w Europie środkowowschodniej baza cyrkowa z ponad 50-letnią historią. Tu biło serce sztuki cyrkowej; przestrzeń ta gromadziła tabory cyrkowe i była (i jest) miejscem edukacji dla nowych adeptów tej sztuki.
Czasy transformacji zmieniły losy cyrku w Polsce. Baza na wiele lat opustoszała, po to, by odrodzić się kilka lat temu, jak Feniks z popiołów. Dziś to miejsce tętni życiem: w sezonie, każdego dnia przyjeżdżają tu ludzie, którzy chcą ciekawie wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. A Park Rozrywki Julinek oferuje i jedno i drugie!
Sam park, położony w otulinie Kampinosu (tylko 40 km od Warszawy) jest idealnym miejscem na rodzinny piknik z atrakcjami. Julinek, to połączenie tradycji i nowoczesności; elementem dającym hołd tradycji jest fantastyczna wystawa sztuki cyrkowej na Małej Arenie, o której w malowniczy sposób opowiada Kustosz zbiorów Pan Janusz Sejbuk. Warto tam zajrzeć i choć przez chwilę nasiąknąć historią tego miejsca. Cyrkowcy, to niesamowita społeczność: ludzie z wielką pasją, kochający swój zawód i to miejsce, które było dla nich drugim domem.
To dzięki Nim możemy mówić o potędze sztuki cyrkowej i jej znacznym dorobku, to Oni stali się inspiracją i mentorami dla kolejnych pokoleń cyrkowców. Cyrk, to zawsze solidne rzemiosło, lata ciężkiej pracy i rozwoju, czego zwieńczeniem jest kilkuminutowy numer nagradzany brawami publiczności.
Z czasem sztuka cyrkowa wyszła poza tradycyjne ramy, inspirując działania animacyjne, edukacyjne czy teatralne. Nie dziwi już nikogo obecność cyrkowców na wszelkiego rodzaju piknikach, festynach, eventach. Są ciekawą oprawą artystyczną oraz animacyjną wydarzeń.
Cyrkowy zawrót głowy
Takie hasło zapraszało na weekend otwarcia Parku. Goście zjawili się tłumnie, a od atrakcji rzeczywiście kręciło się w głowie. W tym roku Julinek świętował Dzień Dziecka przez cały weekend. Z tej okazji zafundowano najmłodszym lody Kosmos – Galaktyka Smaku we wszystkich kolorach bez limitu. Lodowe kulki z żonglerską precyzją wpadały wprost do wafelków.
Cyrk, to energia i życie, dlatego tak liczna obecność Artystów i Animatorów zachęcających do zabawy, a wśród nich wybijający się z tłumu dostojni szczudlarze z mnóstwem kolorowych balonów – Łukasz Wójcik i Paweł Kulesza.
Bogaty i różnorodny program animacyjny nie pozwala się nudzić, a zestaw atrakcji zachęca do udziału starszych i młodszych. Nie znika zachwyt, gdy do nieba szybuje tysiąc kolorowych baniek mydlanych, wielki entuzjazm towarzyszy zarówno tańcom animacyjnym, jak i nauce sztuczek cyrkowych. Jest radość, gdy wirują talerze, kręcą się hula-hoopy, a komuś pierwszy raz udało się żonglować piłeczkami.
Sztuka cyrkowa, to fantastyczny sposób na kreatywne spędzenie czasu dla całej rodziny: poznajemy moc i różnorodność rekwizytów i ich potencjał, gdy tylko znajdą się w naszych rękach. Przyznacie, że to ciekawsze od lekcje online?
Atrakcją otwarcia była wielka kolorowa Parada. Doskonale podkreśliła charakter miejsca i klimat otwarcia w…cyrkowym stylu. Skoro cyrkowy zawrót głowy, to z pompą!
Niewątpliwą wisienką na torcie były plenerowe pokazy artystów cyrkowych, których kunszt część z nas podziwiała w kolejnych edycjach Mam Talent.
Na trzech rekwizytach powietrznych (szarfa, trapez i koło) zaprezentowała się Magdalena Sztencel. Akrobatyka powietrzna jest rodzajem zmysłowego tańca, który rozwija się w kombinacji figur, prezentując grację, piękno, precyzję ruchów i niebywałą kontrolę nad ciałem. Tu nie potrzeba fabuły ani żadnych historii, ona dzieje się jakby samoczynnie. Liryczne obrazy malowane ruchem podziwia się zawsze z zapartym tchem.
Marysia i Julian, to zwycięzcy ostatniej edycji Mam Talent. Nie mogło ich zabraknąć na otwarciu Parku. Połączenie gier ikaryjskich, akroyogi oraz akrobatyki partnerskiej wykonane na bardzo pomysłowym rekwizycie czyni z ich występu prawdziwe dzieło sztuki. Chciałoby się wziąć płótno i namalować każdy moment. W płynnym splocie figur i w ruchu tkwi opowieść dwojga ludzi połączonych pasją i wielkim talentem.
Królami Parku Julinek okazał się ekspresyjny, energetyczny duet Rympau Duo (Maciej Czarski, Antoni Borodziuk). Młodzi weterani występów ulicznych, którzy doskonale czują publiczność. Ich występ, to doskonały przykład cyrku ulicznego: organicznego, zabawnego, spontanicznego, multidyscyplinarnego. Widz za każdym razem jest zaskakiwany, a kompozycja występu (połączenie akrobatyki partnerskiej i żonglerki) obudowana śmiesznymi gagami pokazuje, jak można budować show w teatralnym stylu, gdzie rekwizyt, słowo i trick tworzą spójne narzędzia, a każdy element ma znaczenie. Publiczność kocha takie występy!
Co jeszcze czeka małych i dużych, którzy chcą odwiedzić Park Rozrywki Julinek?
Kilka tras parku linowego „Podniebny cyrk”, zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych, ścianka wspinaczkowa złożona z czterech kolorowych paneli, mini-golf z osiemnastoma torami, strefa dmuchańców uwielbiana przez maluchy, magiczny plac zabaw z elementami sensorycznymi, a także strefa animacji z różnorodnymi aktywnościami. Na terenie parku jest także wesołe miasteczko, a dla amatorów aktywnego spędzania czasu – wypożyczalnia sprzętu sportowego (rowery, kije do nordic walking) na wycieczki po Kampinosie. Dla tych, którzy chcą na sportowo spędzić czas – Park Julinek przygotował trzy boiska (do piłki nożnej, badmintona i siatkówki). Głodnych i spragnionych zaprasza duża strefa cateringowa z kuchnią całego świata.
Zadowoleni z wydarzenia byli z pewnością stali bywalcy Parku Rozrywki Julinek, jak i ci, którzy to miejsce odwiedzili po raz pierwszy. Ogromna ilość atrakcji sprawia, że w parku spędzić można fantastycznych kilka dobrych godzin.
Miejsce się rozwija, z roku na rok przybywa nowych aktywności. Dzięki dobrej organizacji, dużej ilości obsługi, dobrym animatorom i oprawie artystycznej na wysokim poziomie z wielką radością można to miejsce polecić na weekendowy wypad za miasto.
W końcu kreatywny i radosny weekend, to takie małe wakacje!
Odpocznijmy od pandemii w Parku Rozrywki Julinek!
Park Rozrywki Julinek zaprasza w sezonie pn-pt: 12:00-18:00, a w weekendy i święta: 10:00-20:00.
Każdy weekend będzie obfitował w atrakcje artystyczne zgodne z tematem wydarzenia. Warto sprawdzić na stronie https://www.julinek.com.pl/pl-kalendarz, co czeka nas w tym sezonie w Julinku.
Agnieszka „binia” Bińczycka
fot. dzięki uprzejmości Park Rozrywki Julinek oraz archiwalne zbiory własne Autorki, a także zdjęcia prywatne uczestników imprezy (za ich zgodą)