Nie możesz zrozumieć siteswapów? To Ci pomoże.

Opublikowano:

Żonglowanie trzema piłeczkami dla większości ludzi jest zbyt skomplikowane, aby je zrozumieć. Jednak to nic w porównaniu z notacją siteswap – żonglerskiego odpowiednika nut. Jeśli należysz do licznej grupy osób, które za skarby nie są w stanie załapać, jak działają siteswapy oraz do czego w ogóle służą, mamy dla Ciebie prezent. Popularny kanał matematyczny Numberphile podjął się wyjaśnienia siteswapów zwykłemu „Kowalskiemu”. Pomimo czasu trwania blisko 25 minut filmik spotkał się z ciepłym przyjęciem. Aż miło się czyta sekcję komentarzy:

At first I was „meh” and then I was mesmerized

One of the best videos on numberphile.

This video was surprisingly interesting.

[…] It (the video) makes juggling actually look very interesting. I myself thought it was just a silly party trick. But the mathematics behind it are wonderful. More videos like this.

Okazuje się, że dotychczas dla przeciętnego widza Numberphile żonglerka była tylko niemądrą zabawą. Po tym filmiku dowiedzieli się, że jest znacznie bardziej wyrafinowana. A przecież prowadzący tłumaczy tylko absolutne podstawy!

Człowiek, którego widzicie na filmie to nikt inny jak Colin Wright – matematyk, który pracował nad notacją siteswap w latach osiemdziesiątych. To było, gdy jeszcze sama notacja nie była znana żonglerom. Stąd anegdota o tym, że nikt na festiwalu nie znał 441 ani 5551. Te triki w zasadzie wymyślił właśnie ten człowiek.

Oto macie piękne wyjaśnienie siteswapów. Do tego żonglerka stała się o wiele bardziej interesująca w oczach szerokiego kręgu odbiorców tego popularnego kanału. Pozostaje mi tylko dodać że, jeśli to Ci nie pomogło zrozumieć siteswapów, to nie wiem co pomoże 😉

Podobne wpisy

1 Comment

  1. Bardzo fajny materiał, choć nie ukrywam, że w pewnym momencie się pogubiłem ze zrozumieniem tych wszystkich powiązań. Przydałoby się więcej takich instruktarzy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.