RALF #16 Francuzi

Opublikowano:

Zastanawiałem się co takiego jest charakterystycznego we francuskiej żonglerce. Sęk w tym, że to jedna z najbardziej wpływowych krain. Mają całą masę dobrych żonglerów, którzy już w szkołach cyrkowych opracowują ekspresyjne, szalone numery. Tak to wyglądało już lata temu, ale historia to temat na osobny artykuł.

Idriss Roca uczył się w Lido i nagrywa się w miarę często. Jest wojownikiem maczug. Żonglerka to Sport Walki:

Czy można mieć bardziej wyrazisty styl? Idriss wykorzystuje całą przestrzeń jaką widzi. Zmienia tempo i uwielbia zatrzymania w różnych pozach. Myślę, że możemy dla niego zrobić nową kategorię.  Kungfuglarstwo?

W odcinku dziesiątym Regularnego Audytu się rozpisałem o numerze grupy Les Objets Volants. Jednym z ich członków jest Jonas Beauvais, który pokaże jak się tresuje grawitację.

We Francji żonglerzy pracują ciężko, żeby przekonać świat, że żonglerka to sztuka tak samo ważna jak taniec. Robią to poprzez robienie spektakli tak ambitnych, jak tylko mogą. Do takich twórców należy właśnie grupa Les Objets Volants. Myślę, że to mogła by być reguła dla Francuskiego stylu. Niektórzy jednak pozostają przy prostych formułach. Le Mouvement Alerte to duet żonglerski często akompaniowany przez punkowy zespół. Wspominałem o nich w odcinku siódmym Regularnego Audytu Lubianych Filmików. Oto jak wygląda ich pokaz na żywo.

Na tyle sceny mają stolik suto zastawiony białymi Henrysami Pirouette. Nie przestrzegają zasady 3 sekund – jeśli coś spadnie, nie podnosimy. Numer kończy się, gdy nie zostanie nic na stole.

Podsumowując: jak być francuskim żonglerem?

  • noś czarne ciuchy
  • używaj wyłącznie białych maczug
  • i punktowego światła, jeśli to możliwe
  • dużo machaj
  • bądź niesamowity

Za tydzień zobaczymy jedną z najtrudniejszych technik balansu. Miłego weekendu!

 

Podobne wpisy